Wróć do listy

„Pokochaj i poznaj Wyszków” – Pałac Skarżyńskich

24 października kl. 8 al wybrała się do Rybienka Starego, aby poznać historię pałacu Skarżyńskich. Pogoda była wymarzona, świeciło piękne jesienne słońce, a kolor liści był cudowny.
Uczniowie podziwiali niedostępny dla zwiedzających pałac zza wysokiego ogrodzenia, ale i tak ich zachwycił.
Spacer po nadbużańskich łęgach był wspaniałym relaksem i spotkaniem z niesamowitą, wręcz dziką przyrodą.
Świadomość, że w pałacu bywał C. K. Norwid, Teofil Lenartowicz oraz gwiazdy przedwojennego kina, podziałała na uczniowską wyobraźnię.
Realizując projekt edukacyjny „Pokochaj i poznaj Wyszków”, uczniowie są coraz bardziej przekonani, że żyją w naprawdę ciekawym i fascynującym miejscu. 
Po powrocie do szkoły, zdobytą podczas spaceru wiedzę, utrwalili sobie, oglądając na kanale „Przystanek Wyszków” odcinek pt. „Zakazany pałac” - https://www.youtube.com/watch?v=BW0nAQD2XBI
PAŁAC SKARŻYŃSKICH - RYBIENKO STARE
1. Zespół pałacowo-parkowy, potocznie jest nazywany Pałacem Skarżyńskich. 
2. To piętrowy klasycystyczny zespół pałacowy, położony na wysokim brzegu rzeki Bug z widokiem na rozległe łąki i rozlewiska, w otoczeniu pięknego zabytkowego parku
3. Został wzniesiony w końcu XVIII wieku. Pierwszym właścicielem klasycystycznego pałacu był biskup żmudzki Jan Stefan Giedroyć, następnie kupiła go rodzina Morzkowskich. 
4. Do poety Michała Morzkowskiego przyjeżdżali C.K. Norwid i T. Lenartowicz. W pałacu spotykała się cyganeria warszawska - grupa młodych artystów z Warszawy. 
5. Od 1879 r. właścicielami pałacu i dwóch oficyn, wzniesionych zapewne łącznie z pałacem, zostali Wanda i Kazimierz Skarżyńscy z Popowa. 
6. W latach 30. syn Kazimierza – Edmund z żoną Janiną prowadzili tu modny pensjonat. 
7. Rodzina Skarżyńskich została wiosną 1941 r. zmuszona przez Niemców do opuszczenia pałacu. Nigdy już tu nie wrócili. Władze komunistyczne zabroniły im przebywać w promieniu 50 km od ich majątku. Do Wyszkowa powrócili dopiero  ponad 50 lat po śmierci (w 1999 r.). Ich szczątki spoczywają na wyszkowskim cmentarzu. 
8. Przez długie lata pałacem zarządzało Ministerstwo Zdrowia, był tu sierociniec.
9. Pałac Skarżyńskich jest obecnie własnością prywatną, nie można go zwiedzać, od 1956 r. jest wpisany do rejestru zabytków.