Wróć do listy

Spotkanie z Darią Galant

18 lutego 2026 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie gościła Pani Daria Galant, znana polska powieściopisarka, poetka, dramatopisarka i reżyser. 
Pani Daria jest autorką wielu powieści, opowiadań, felietonów literackich i esejów. Napisała również wiele scenariuszy filmów dokumentalnych, które następnie samodzielnie wyreżyserowała. Poza tym prowadzi wykłady z dziedziny literatury. Zajmuje się ilustrowaniem swoich utworów oraz malowaniem obrazów. Prywatnie jest wielką miłośniczką przyrody, a zwłaszcza koni.  
Podczas spotkania Pani Daria przybliżyła uczniom tajniki warsztatu pisarskiego. Odpowiadając na liczne pytania naszych wychowanków, opowiedziała jak wygląda proces twórczy pisarza, począwszy od inspiracji i gromadzenia pomysłów, przechodząc następnie przez intensywny etap tworzenia surowego tekstu, aż po redakcję, szlifowanie stylu, współpracę z wydawcą, a skończywszy na promocji swoich dzieł. 
W trakcie spotkania opowiedziała również o swoich marzeniach i pasjach, czyli miłości do literatury, sztuki i przyrody, a szczególnie do koni, o których mówiła z wielkim sentymentem.
Na zakończenie tego spotkania został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów pod tytułem „Namaluj swoje marzenia”. Gdy prace będą gotowe, Pani Daria obiecała, że po raz kolejny zawita w naszym Ośrodku i podczas wernisażu  osobiście wręczy nagrody. 
Na koniec, uczniowie serdecznie podziękowali pisarce za barwną opowieść. Złożyli życzenia, aby kolejne lata przynosiły wenę twórczą, niewyczerpane pokłady inspiracji oraz satysfakcję z każdego utworu. Życzyli, aby każdy kolejny rozdział życia twórczego był pasmem sukcesów, recenzji pełnych uznania i spełnienia artystycznego
i aby stworzone dzieła nadal poruszały serca czytelników i stanowiły cenny wkład w polską kulturę.
Spotkanie zorganizowała Anna Wróbel.